Windykacja długów i restrukturyzacja

W zakres świadczonych przez naszą kancelarię usług prawnych wchodzi także windykacja długów (Bydgoszcz). Klientom zapewniamy możliwie kompleksową obsługę i doradztwo w zakresie:

  • optymalizacji sposobu regulacji zobowiązań i przygotowywania planów restrukturyzacji zadłużenia (rozłożenie na raty, częściowe umorzenie),
  • prowadzenia windykacji na etapie przedsądowym – w tym sporządzanie wezwań do zapłaty, monitorowanie harmonogramu spłat,
  • reprezentacji w sprawach o zapłatę, w tym prowadzonych w ramach elektronicznego postępowania upominawczego (EPU),
  • obsługi wierzycieli bądź dłużników w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym, a także w postępowaniach przeciwegzekucyjnych,
  • analizy zasadności wytoczenia powództwa czy wniesienia skargi pauliańskiej oraz reprezentacja w procesie,
  • negocjacji na linii wierzyciel – dłużnik oraz sporządzania wypracowanych porozumień,
  • oceny możliwości zastosowania instytucji przelewu wierzytelności, subrogacji, przejęcia długu i przygotowanie danej procedury.

Każda sprawa i problem dotyczący zadłużenia wymaga indywidualnego podejścia i ustalenia skonkretyzowanych działań prawnych.

Obsługa prawna firm – windykacja w celu wyegzekwowania spłaty długu

Doradztwo i obsługa prawna firm obejmuje, między innymi, prowadzenie windykacji, której celem jest wyegzekwowanie spłaty długu. Tego rodzaju działania zapewniamy przedsiębiorcom działającym w dowolnym sektorze gospodarczym czy branży, biorąc oczywiście pod uwagę charakterystykę każdej dziedziny i typowe dla niej problemy.

Współcześnie problemy z odzyskaniem zaległych należności są, niestety, bardzo powszechne dla wielu podmiotów gospodarczych. Opóźnienia w opłacaniu faktur za usługi czy produkty lub też zaleganie ze spłatą zaciągniętych pożyczek stanowią przysłowiowy chleb codzienny mniejszych i większych przedsiębiorstw.

Dlaczego warto, w takich sytuacjach, sięgać po pomoc prawną świadczoną przez kancelarię? Ponieważ wykwalifikowany prawnik (radca prawny lub adwokat) dysponuje stosowną wiedzą prawniczą, by proces windykacyjny przeprowadzić zgodnie z przepisami, a do tego, zwyczajnie, w sposób skuteczny i satysfakcjonujący dla wierzyciela. W takich sprawach uczestnictwo prawnika na każdym etapie postępowania może też przyczynić się do znacznie szybszego odzyskania należności. 

Windykacja polubowna – Bydgoszcz 

O ile pozwala na to sytuacja, pierwszym krokiem na drodze do odzyskania długu, jest windykacja polubowna. Na czym polega działanie tego rodzaju i z jakimi decyzjami prawnymi się wiąże?

Mówiąc w największym skrócie, windykacja polubowna to rozwiązanie wskazane w sytuacji, gdy wierzyciel nie chce wchodzić na drogę sądową w sporze o odzyskanie należności od dłużnika. Jest to zatem nie tylko najmniej angażująca, najprostsza droga, ale też nierzadko najtańsza (brak opłat sądowych) metoda i, o ile okaże się skuteczna, szybsza od postępowania sądowego. 

Podstawą działań realizowanych w ramach windykacji polubownej są negocjacje prowadzone pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem, które w tej sytuacji przeprowadza pełnomocnik, na przykład radca prawny lub adwokat z naszej kancelarii w Bydgoszczy.

Windykacja przedsądowa, obok dostarczania dłużnikowi wezwań do zapłaty, wiąże się także z kilkoma innymi, istotnymi działaniami, takimi jak:

  • ustalenie harmonogramu spłaty (na przykład w porozumieniu z dłużnikiem tak, by terminy kolejnych wpłat były dla niego możliwe do zrealizowania),
  • określenie wysokości każdej kolejnej raty (również na poziomie możliwym do spłaty przez osobę zadłużoną),
  • określenie ostatecznego terminu spłaty.

Wśród informacji kierowanych do dłużnika musi ponadto znaleźć się komunikat, iż niewywiązanie się z przyjętych ustaleń skutkować będzie skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Kiedy windykacja polubowna ma sens?

Czy windykacja przedsądowa ma sens? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim polecamy to rozwiązanie Klientom, którzy nie chcą tracić dobrych relacji biznesowych ze swoimi dłużnikami, a jednocześnie wiedzą, że ich trudności mogą być przejściowe.

Podkreślamy również, że windykacja prowadzona polubownie jest rozwiązaniem tańszym, szybkim i bardzo często skutecznym.

Windykacja należności – odzyskiwanie długów

Nieskuteczna windykacja polubowna najczęściej kończy się przed sądem – i również w tej sytuacji zapewniamy naszym Klientom niezbędną pomoc prawną w odzyskaniu długu.

Podejmując decyzję o wystąpieniu na drogę sądową należy mieć świadomość, że cały proces może znacznie wydłużyć się w czasie. Takie postępowania mogą też okazać się bardziej skomplikowane – dłużnik, jeżeli również będzie korzystać z pomocy prawnej, może zgłosić sprzeciw, a sąd całe roszczenie uznać za bezzasadne (chociaż, oczywiście, przy odpowiednim materiale dowodowym się to nie zdarza). Stąd tak istotne jest, by wierzyciela reprezentował fachowiec mający wiedzę oraz doświadczenie w kwestii uzyskiwania sądowego nakazu zapłaty.

Rozwiązaniem pośrednim, będącym dla wierzyciela często opcją szybszą i pewniejszą, jest skorzystanie z obsługi e-Sądu. System EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze) pozwala na usprawnienie postępowania w sprawach, których stan faktyczny jest jasny, a postępowanie dowodowe nie jest konieczne. W tej sytuacji cała procedura odbywa się zdalnie, a jej skutkiem jest wydanie nakazu zapłaty o takiej samej mocy, co w przypadku postępowania tradycyjnego (stacjonarnego). Klientom kancelarii pomagamy również w odzyskiwaniu długów właśnie na drodze elektronicznego postępowania.

Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne (lub przeciwegzekucyjne)

Klientom pomagamy prawnie w prawidłowym przejściu przez postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne (w przypadku wierzycieli) lub postępowanie przeciwegzekucyjne (w przypadku dłużników), w zależności od potrzeb Mandanta.

W pierwszej sytuacji, na potrzeby wierzyciela, dochodzi do wprowadzenia takich działań, które mają na celu zabezpieczenie środków tak, by możliwe było przeprowadzenie z nich egzekucji. Takie kroki podejmowane są w sytuacji, gdy istnieje realna obawa, że postępowanie egzekucyjne mogłoby zostać zakłócone. 

Postępowanie przeciwegzekucyjne stanowi natomiast formę ochrony dłużnika. Do wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego może dojść w kilku przypadkach, przede wszystkich związanych ze spłatą zadłużenia, pomimo której nadal toczone jest postępowanie egzekucyjne.

Skarga pauliańska

W ramach świadczonej obsługi prawnej zapewniamy naszym Klientom także możliwość wystąpienia ze skargą pauliańską będąc wierzycielem lub obronę przed nią w sytuacji, gdy jest się dłużnikiem.

Sama skarga pauliańska jest natomiast specyficznym narzędziem prawnym, które ma z założenia chronić wierzyciela przed szkodliwym dla niego, nieuczciwym działaniem dłużnika, który dokonuje czynności polegającej na przekazaniu korzyści majątkowej osobie trzeciej (np. poprzez darowiznę lub sprzedaż), by uniknąć egzekucji. W praktyce skarga pauliańska jest wykorzystywana rzadko, przy czym jest instytucją, pozwalającą na uzyskanie przez wierzyciela zaspokojenia jego roszczeń, w przypadku wykazania świadomego działania ze strony dłużnika i osób trzecich, które otrzymały darowiznę czy „kupiły” elementy jego majątku.

Warto nadmienić, że przepisy regulujące skargę pauliańską przewidują szereg ułatwień dla wierzyciela w postaci domniemań prawnych, np.: domniemania, że jeśli korzyść majątkową uzyskała osoba będąca w bliskim z stosunku z dłużnikiem, albo  przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, to osoba ta (albo przedsiębiorca) wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. 

Co istotne, jeśli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie (np. w wyniku darowizny), wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, nawet wtedy gdy osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Restrukturyzacja zadłużenia podmiotów gospodarczych

Naszym Klientom pomagamy prawnie także wówczas, gdy to oni znaleźli się w trudnym położeniu i walczą z własnymi długami. W takiej sytuacji proponujemy działania w postaci restrukturyzacji zadłużenia. Na czym polega taki proces?

Restrukturyzacja zadłużenia jest działaniem mającym na celu zmodyfikowanie dotychczasowych warunków spłaty tak, by dłużnik (w tym przypadku, na przykład, przedsiębiorca) był w stanie kontynuować spłacanie zaciągniętych zobowiązań. Oczywiście, wiąże się to zazwyczaj z wydłużeniem czasu spłaty (raty stają się niższe, więc i czas potrzebny do uiszczenia pełnej kwoty zadłużenia będzie analogicznie dłuższy).

Do tego rodzaju działań należy też zaliczyć negocjacje z wierzycielami w celu ewentualnego umorzenia części, czy nawet całości długu.

Warto też gruntownie przeanalizować strukturę zadłużenia celem ustalenia, czy część długów nie uległa przedawnieniu, albo czy w ogóle istnieją (lub żądanie ich zapłaty jest zasadne).

Głównym celem restrukturyzacji zadłużenia jest uniknięcie wejścia w tak zwaną spiralę długów czy, co stanowi już formę ostateczną, ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. 

Subrogacja, przelew wierzytelności, przejęcie długu

Do problemów finansowych naszych Klientów staramy się podchodzić zawsze z odpowiednim planem, jak i możliwie najbardziej kompleksowo, szukając rozwiązań prawnych na miarę potrzeb. Z tego względu zapewniamy analizę związaną z możliwością wykorzystania takich instytucji prawnych, jak:

  • przelew wierzytelności (cesja wierzytelności) – wejście w rolę wierzyciela przez osobę trzecią, która niejako „odkupuje” dług od poprzedniego wierzyciela; z punktu widzenia dłużnika zmienia się niewiele – nadal jest on zobowiązany do spłaty, jednak na rzecz innej osoby/instytucji,
  • subrogacja – dotycząca tylko środków pieniężnych i, podobnie, jak cesja, polegająca na zmianie właściciela należności (wierzyciela), którym staje się osoba faktycznie spłacająca dług; do tego rodzaju działania nie jest wymagana umowa, dochodzi do niego ustawowo, stąd też określenie „subrogacja ustawowa”,
  • przejęcie długu – w odróżnieniu od dwóch pozostałych, instytucja ta związana jest ze zmianą dłużnika – staje się nim osoba trzecia (przejemca), biorąc na siebie wierzytelności poprzedniej osoby zadłużonej, która staje się tym samym wolna od długu.

Serdecznie zapraszamy do umówienia się na spotkanie konsultacyjne w kancelarii, gdzie uzyskasz więcej informacji na temat świadczonej przez nas obsługi prawnej!