Rozwody - Sprawy rozwodowe Bydgoszcz
Osobom prywatnym udzielamy doradztwa prawnego z zakresu prawa rodzinnego. W przypadku tej gałęzi prawa, istotnym jej zagadnieniem są rozwody. W Bydgoszczy pomagamy Klientom w sprawnym, zgodnym z przepisami przejściem przez ten niełatwy proces, reprezentując ich w trakcie postępowania przed sądem.
Rozwód – czyli co?
Biorąc ślub zapewne żadna z par nie bierze pod uwagę możliwości wzięcia w przyszłości także rozwodu. Życie toczy się jednak różnymi torami i niekiedy decyzja tego rodzaju jest jedynym słusznym wyjściem.
Rozwód stanowi więc sądowe rozwiązanie trwającego związku małżeńskiego. Może dojść do tego w jasno określonych przypadkach (przesłanki do rozwodu), do tego na wniosek jednego lub obojga małżonków. Wyróżnia się ponadto rozwód z orzekaniem lub bez orzekania o winie – i każdy z tych przypadków wiąże się z nieco innym przebiegiem sprawy rozwodowej.
Czy pomoc radcy prawnego lub adwokata rozwodowego jest konieczna? Nie zawsze, jednak z całą z pewnością pomoc i doradztwo prawne udzielane przez specjalistę, a także jego obecność w trakcie rozpraw mogą ułatwić przejście przez procedurę rozwodową. A w przypadkach wyjątkowo skomplikowanych, gdzie konieczne jest także ustalenie istotnych szczegółów, odnoszących się do opieki nad dziećmi czy podziału majątku, korzystanie z pomocy pełnomocnika w trakcie rozwodu jest jak najbardziej wskazane.
Jak uzyskać rozwód (Bydgoszcz) – przesłanki
Na decyzję o rozwodzie wpływać powinny konkretne przesłanki, przy czym dla sądu, który taki rozwód będzie orzekać, istotne jest stwierdzenie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Na czym to polega i czym się charakteryzuje?
Między małżonkami może dojść do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, co skutkować może złożeniem pozwu rozwodowego. O rozkładzie zupełnym mówić należy w momencie, gdy związek małżeński i pożycie ustało na każdej możliwej płaszczyźnie – uczuciowej (więź duchowa), fizycznej (więź o charakterze intymnym) i gospodarczej. Jak „rozumieć” te kolejne płaszczyzny?
- Sfera uczuciowa – czy też więź duchowa pomiędzy małżonkami, jest opisywana jako płaszczyzna związana z pozytywnymi emocjami małżonków względem siebie, uczuciami lojalności, miłości i szczerości. Jej rozpad może być związany z utratą zaufania i wypaleniem uczuć o pozytywnym wydźwięku.
- Sfera fizyczna – element pożycia małżeńskiego związany z utrzymywaniem bliskości intymnej (także seksualnej). Ustanie pożycia w tej płaszczyźnie nie zawsze stanowić będzie jednak przesłankę do rozwodu – w sytuacji, gdy wynika, na przykład, z choroby jednego z małżonków, nie jest to traktowane jako okoliczność potwierdzająca rozkład pożycia małżeńskiego.
- Sfera gospodarcza – dotyczy prowadzenia przez współmałżonków wspólnego gospodarstwa domowego, a więc i wspólnego zarządzania finansami i kwestiami mieszkaniowymi. Jeśli i na tym polu doszło do całkowitego rozkładu, małżonkowie nie mieszkają razem (lub mieszkają ze względów ekonomicznych, ale nie współdzielą kosztów itd.), stanowi to przesłankę do wystąpienia o rozwód.
Każda sytuacja pomiędzy małżonkami jest inna i może wymagać bardzo indywidualnej oceny. Z tego względu warto skorzystać z porady prawnej, by otrzymać wiążące odpowiedzi i wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.
Trwały rozkład pożycia małżeńskiego, jako główna przesłanka do rozwodu (Bydgoszcz)
O tym, że doszło do trwałego rozkładu pożycia decyduje się w momencie, gdy potwierdzić można rozkład zupełny (jak wyżej). Potwierdzeniem trwałość tegoż rozkładu ma być brak jakichkolwiek możliwości czy nawet samych perspektyw, by współmałżonkowie odbudowali swoją relację.
Może się jednak okazać, się sąd, pomimo przesłanek i odpowiedniej argumentacji, nie wyda orzeczenia o rozwodzie, jeżeli z tego powodu ucierpieć mogłoby dobro małoletnich dzieci lub też taka decyzja wiązałaby się z zaburzeniem norm życia społecznego. Niedopuszczalne jest ponadto orzeczenie rozwodu, gdy wnosi o niego małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa, a druga osoba nie wyraża zgody na ten rozwód.
Jak tego uniknąć? Bezpiecznym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z prawnikiem, który udzieli niezbędnego doradztwa i zajmie się poprowadzeniem dalszej sprawy.
Prowadzenie spraw rozwodowych w Bydgoszczy – pozew rozwodowy
Proces rozwodu rozpoczyna się wraz ze sporządzeniem i złożeniem pozwu rozwodowego. Jest to pismo wymagające zachowania określonych norm formalnych, dlatego jego sporządzenie również warto oddać w ręce radcy prawnego lub adwokata.
W pozwie rozwodowym należy zawrzeć od razu argumenty (przesłanki) przemawiające za tym, że faktycznie doszło do trwałego rozkładu pożycia. Należy również określić, jakie żądania wysnuwa powód (osoba wnosząca pozew), także te, które odnoszą się do opieki nad wspólnymi, małoletnimi dziećmi czy spraw majątkowych.
Ponadto, w treści pozwu, umieścić należy informację, o jakiego rodzaju rozwód wnosi powód (z orzeczeniem o winie czy bez). Do pozwu należy dołączyć niezbędne dokumenty, chociażby takie, jak akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci oraz materiał dowodowy, jeśli wnoszony jest pozew o rozwód z orzeczeniem o winie. Pamiętać trzeba, że to na małżonkach leży bowiem obowiązek udowodnienia przyczyn takiej, a nie innej decyzji.
Rozwód z orzeczeniem i bez orzekania o winie
Rozwód może zostać ogłoszony z orzeczeniem lub bez orzekania o winie. Na czym polegają najważniejsze różnice w tych dwóch przypadkach?
Rozwód z orzeczeniem o winie polega na wskazaniu przez sąd, który ze współmałżonków odpowiada za rozpad małżeństwa. O rozwód z takim orzeczeniem należy starać się w szczególności w sytuacjach, gdy w związku dochodzi do aktów przemocy, jeden ze współmałżonków jest uzależniony (od alkoholu, hazardu, narkotyków, seksu) lub też doszło do zdrady. Jeśli jednak sąd uzna, że do rozpadu związku małżeńskiego doszło z winy obojga małżonków, odstąpi od orzeczenia winy jednej ze stron.
Orzeczenie o winie skutkuje również nałożeniem na winnego małżonka konieczności ponoszenia kosztów procesowych, a drugiemu małżonkowi zapewnia korzystniejsze możliwości alimentacyjne. Decydując się na złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który przeanalizuje i pomoże zebrać również stosowne dowody oraz odpowiednio sformułuje roszczenia.
Rozwód bez orzekania o winie, czyli za porozumieniem stron, wynika z dobrowolnej decyzji obojga partnerów co do ich rozstania. Rozwód tego rodzaju może wpływać na stosunek do alimentów na rzecz jednego z małżonków, jednak nie ma najmniejszego wpływu na kwestię alimentów wnoszonych rzecz na małoletnich dzieci.
Sprawa rozwodowa przed sądem
Sąd, po otrzymaniu pozwu, wyznaczy datę sprawy rozwodowej. Obie strony zobowiązane są do stawienia się na rozprawie osobiście lub też za pośrednictwem pełnomocnika (na przykład radcy prawnego). O tym, jak długo trwać będzie postępowanie, decyduje kilka czynników, przy czym najważniejszym jest ewentualne orzekanie o winie oraz ewentualny spór o opiekę i kontakty z małoletnimi dziećmi. Wówczas sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe, może dochodzić także do przesłuchań świadków czy powołania biegłych.
W sytuacji, gdy współmałżonkowie są zgodni, co do warunków rozwodu i nie chcą orzekania o winie, orzeczenie rozwodu może nastąpić nawet na pierwszej rozprawie. Jednak, również w takiej sytuacji, to odpowiednie działania ze strony prawnika pozwalają przejść przez cały ten proces sprawnie i możliwie jak najszybciej.
Opieka nad dziećmi, podział majątku, alimenty po rozwodzie
Wszystkie sprawy „poboczne” związane z rozwodem, czyli podział majątku, alimenty na małżonka lub dzieci i, w końcu, także kwestia podziału opieki nad małoletnimi, bywają złożone, mogą wywoływać najwięcej sporów pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami i co za tym idzie wydłużyć postępowanie sądowe. Oczywiście, najlepszym wyjściem zawsze jest samodzielne dogadanie się i ustalenie warunków, jednak z doświadczenia wiemy, że nierzadko jest to trudne, a nawet niemożliwe.
Korzystanie w tej sytuacji z poradnictwa prawnego i poleganie na działaniu pełnomocnika jest rozwiązaniem korzystnym z różnych względów – zarówno finansowych, jak i czasowych czy, mówiąc wprost, emocjonalnych.
Jeżeli podejmujesz decyzję o rozwodzie lub otrzymałaś/otrzymałeś pozew wniesiony przez współmałżonka i potrzebujesz porady prawnej, nasz zespół radców prawnych w Bydgoszczy z przyjemnością udzieli Ci niezbędnego wsparcia i pokieruje dalszymi krokami.