
Domalewska Wilczek Radcowie Prawni
Możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego (SDE) została uregulowana w przepisach kodeksu karnego wykonawczego. To instytucja stanowiąca duże ułatwienie dla osób skazanych na karę pozbawienia wolności, ponieważ pozwala na złagodzenie jednej z najbardziej uciążliwych funkcji kary pozbawienia wolności, a mianowicie izolacji od społeczeństwa.
Kancelaria KDWP to zespół doświadczonych prawników specjalizujących się między innymi w prawie karnym. Działając na rzecz naszych klientów pomagamy w uzyskaniu SDE, aby uczynić karę jak najmniej uciążliwą.
System dozoru elektronicznego pozwala na kontrolę skazanego przy użyciu środków technicznych. Obowiązujące przepisy przewidują trzy rodzaje SDE:
W praktyce SDE polega na zastosowaniu specjalnej opaski, która jest zakładana na kostkę lub nadgarstek skazanego. Urządzenie jest w pełni wodoodporne i wytrzymałe. Należy zaznaczyć, że jakakolwiek próba naruszenia integralności urządzenia spowoduje wysłania sygnału alarmowego do centrali, co może skończyć się cofnięciem zgody na dozór elektroniczny i przywróceniem izolacyjnej kary pozbawienia wolności.
Przepisy dotyczące systemu dozoru elektronicznego są mocno rozbudowane, a także pełne różnego rodzaju wyjątków. Aby móc wykorzystać w pełni z bardziej liberalnej formy wykonywania kary pozbawienia wolności, niezbędna jest doskonała znajomość procedury karnej wykonawczej, ale też przepisów prawa materialnego.
Jak możemy Ci pomóc?
Nie wszystkie osoby skazane wiedzą, że rozwiązanie w postaci SDE nie jest stosowane z urzędu. Aby skorzystać z dozoru elektronicznego, należy złożyć wniosek do sądu penitencjarnego, przy czym wniosek ten nie ma charakteru wiążącego nawet wtedy, gdy wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 43la kodeksu karnego wykonawczego zostaną spełnione.
Zasadniczo odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego polega na tym, że osoba skazana przebywa we wskazanym miejscu, np. w domu. Nie oznacza to jednak, że nie może ona z tego miejsca się oddalić, gdzie tylko chce. Zakres takiej mobilności określa sąd lub komisja penitencjarna. Pomoc doświadczonego prawnika pozwala uzyskać większą swobodę w działaniu, dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalisty. W szczególności ze wskazanego miejsca pobytu można oddalić się m.in. w celu:
W porównaniu z tradycyjnym pozbawieniem wolności SDE oferuje nieporównywalnie większą swobodę.
Swoboda wynikająca z SDE ma swoje granice. Osoba skazana musi pamiętać o konieczności realizacji obowiązków ustawowych. Nie ma ich być może zbyt wiele, ale wystarczy nawet niewielkie zaniedbanie, aby spowodować negatywne konsekwencje.
Przede wszystkim skazany musi nieprzerwanie nosić nadajnik i dbać, aby nie uległ on uszkodzeniu. Dodatkowo należy udzielać informacji na temat odbywanej kary oraz utrzymywać kontakt z sądem, kuratorem i komisją penitencjarną.
Przepisy przewidują także możliwość wyrażenia zgody na SDE pod warunkiem przyjęcia na siebie przez osobę skazaną określonych obowiązków, o których mowa w art. 72 kodeksu karnego. Może to być np. poddanie się terapii uzależnień, psychoedukacji, psychoterapii, czy opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
W określonych sytuacjach sąd penitencjarny uchyli zezwolenie na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie SDE, dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo korzystać z systemu dozoru elektronicznego. Przesłankami warunkującymi cofnięcie zgody na SDE są:
Rezygnacja z odwołania SDE jest możliwa, ale muszą ku temu zaistnieć uzasadnione przyczyny.
Opinie naszych klientów to najlepsza rekomendacja jakości naszej pracy
Beata2024-06-27Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Serdecznie polecam współpracę z Kancelarią, w szczególności z Panią Mecenas Aleksandrą Domalewską. Od wielu lat jako przedsiębiorca korzystam z jej z usług prawnych, ceniąc doświadczenie, fachowe, rzeczowe podejście do każdej prowadzonej sprawy oraz skuteczność postępowania. Panią Mecenas i jej Zespół cechuje niezwykle profesjonalne podejście i znajdowanie rozwiązań wykraczających poza zwykłe usługi prawne. Magda Kwaśniewska2024-05-15Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Pełen profesjonalizm i skuteczność. Zdecydowanie polecam. Małgorzata Tomaszewska2024-05-15Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Szczerze polecam współpracę z kancelarią. Jako spółka korzystamy z usług prawnych mecenas Aleksandry Domalewskiej już od kilku lat i bardzo cenimy jej rzetelność, zaangażowanie w każdą sprawę oraz konkretne, i przede wszystkim skuteczne działanie. Zarówno Pani Mecenas, jak i cały zespół prawników, posiadają doświadczenie i wiedzę prawną w szerokim zakresie. Pełen profesjonalizm! Joanna Maciejewska2020-11-25Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. W każdą sprawę wkładają 100 % swoich możliwości. Polecam. Doskonałe porozumienie z klientem. Pełen profesjonalizm.
Nasi doświadczeni prawnicy są gotowi, by Ci pomóc! Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci profesjonalnej porady prawnej dostosowanej do Twojej sytuacji.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w uzyskaniu alimentów, chcesz je podwyższyć, obniżyć lub uniknąć niesłusznego obowiązku – zapewniamy kompleksowe i skuteczne wsparcie.
Skontaktuj się z nami już teraz, aby umówić się na spotkanie lub uzyskać pomoc telefoniczną czy mailową.
Radca prawny, Partner
Specjalista prawa gospodarczego, prawa spółek oraz procedury administracyjnej.
Radca prawny
Znawca prawa rzeczowego, postępowania wieczystoksięgowego oraz prawa gospodarczego.