Domalewska Wilczek Radcowie Prawni

dozor-elektroniczny (1)

Dozór elektroniczny

Możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego (SDE) została uregulowana w przepisach kodeksu karnego wykonawczego. To instytucja stanowiąca duże ułatwienie dla osób skazanych na karę pozbawienia wolności, ponieważ pozwala na złagodzenie jednej z najbardziej uciążliwych funkcji kary pozbawienia wolności, a mianowicie izolacji od społeczeństwa.

Kancelaria KDWP to zespół doświadczonych prawników specjalizujących się między innymi w prawie karnym. Działając na rzecz naszych klientów pomagamy w uzyskaniu SDE, aby uczynić karę jak najmniej uciążliwą.

Na czym polega system dozoru elektronicznego?

System dozoru elektronicznego pozwala na kontrolę skazanego przy użyciu środków technicznych. Obowiązujące przepisy przewidują trzy rodzaje SDE:

  • dozór stacjonarny, czyli możliwość kontrolowania przebywania przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym miejscu,
  • dozór mobilny, czyli monitorowanie miejsca pobytu skazanego niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się on znajduje,
  • dozór zbliżeniowy, czyli monitorowanie zachowania nakazanej odległości od wskazanej osoby.

 

W praktyce SDE polega na zastosowaniu specjalnej opaski, która jest zakładana na kostkę lub nadgarstek skazanego. Urządzenie jest w pełni wodoodporne i wytrzymałe. Należy zaznaczyć, że jakakolwiek próba naruszenia integralności urządzenia spowoduje wysłania sygnału alarmowego do centrali, co może skończyć się cofnięciem zgody na dozór elektroniczny i przywróceniem izolacyjnej kary pozbawienia wolności.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Przepisy dotyczące systemu dozoru elektronicznego są mocno rozbudowane, a także pełne różnego rodzaju wyjątków. Aby móc wykorzystać w pełni z bardziej liberalnej formy wykonywania kary pozbawienia wolności, niezbędna jest doskonała znajomość procedury karnej wykonawczej, ale też przepisów prawa materialnego.

Jak możemy Ci pomóc?

Kiedy możliwe jest odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego?

Nie wszystkie osoby skazane wiedzą, że rozwiązanie w postaci SDE nie jest stosowane z urzędu. Aby skorzystać z dozoru elektronicznego, należy złożyć wniosek do sądu penitencjarnego, przy czym wniosek ten nie ma charakteru wiążącego nawet wtedy, gdy wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 43la kodeksu karnego wykonawczego zostaną spełnione. 

O jakie przesłanki chodzi?
  • wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a jednocześnie nie zachodzi recydywa wielokrotna, działanie w zorganizowanej grupie przestępczej lub nie popełniono poważnego przestępstwa na tle seksualnym,
  • odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary,
    • skazany posiada określone miejsce stałego pobytu,
    • osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę na SDE,
    • odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, czyli zakład karny dysponuje odpowiednią infrastrukturą techniczną.
    Mówiąc bardziej obrazowo zastosowanie SDE jest dopuszczalne wyłącznie względem sprawców przestępstw o relatywnie niskim ciężarze gatunkowym, wobec których istnieje szansa, że nadal uda się zrealizować cel resocjalizacyjny. Istotne jest, że o zgodę na dozór elektroniczny można wystąpić także wtedy, gdy kara jest już faktycznie wykonywana.

    Jak wygląda odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

    Zasadniczo odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego polega na tym, że osoba skazana przebywa we wskazanym miejscu, np. w domu. Nie oznacza to jednak, że nie może ona z tego miejsca się oddalić, gdzie tylko chce. Zakres takiej mobilności określa sąd lub komisja penitencjarna. Pomoc doświadczonego prawnika pozwala uzyskać większą swobodę w działaniu, dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalisty. W szczególności ze wskazanego miejsca pobytu można oddalić się m.in. w celu:

    • świadczenia pracy,
    • wykonywania praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych,
    • sprawowania opieki nad osobą małoletnią, osobą niedołężną lub chorą,
    • kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej,
    • korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych,
    • komunikowania się z obrońcą, pełnomocnikiem oraz wybranym przez siebie przedstawicielem,
    • utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami,
    • korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii,
    • dokonania niezbędnych zakupów.

     

    W porównaniu z tradycyjnym pozbawieniem wolności SDE oferuje nieporównywalnie większą swobodę.

    Jakie obowiązki na skazanego nakłada system dozoru elektronicznego?

    Swoboda wynikająca z SDE ma swoje granice. Osoba skazana musi pamiętać o konieczności realizacji obowiązków ustawowych. Nie ma ich być może zbyt wiele, ale wystarczy nawet niewielkie zaniedbanie, aby spowodować negatywne konsekwencje.

    Przede wszystkim skazany musi nieprzerwanie nosić nadajnik i dbać, aby nie uległ on uszkodzeniu. Dodatkowo należy udzielać informacji na temat odbywanej kary oraz utrzymywać kontakt z sądem, kuratorem i komisją penitencjarną.

    Przepisy przewidują także możliwość wyrażenia zgody na SDE pod warunkiem przyjęcia na siebie przez osobę skazaną określonych obowiązków, o których mowa w art. 72 kodeksu karnego. Może to być np. poddanie się terapii uzależnień, psychoedukacji, psychoterapii, czy opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

    Czy sąd okręgowy może cofnąć dozór elektroniczny?

    W określonych sytuacjach sąd penitencjarny uchyli zezwolenie na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie SDE, dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo korzystać z systemu dozoru elektronicznego. Przesłankami warunkującymi cofnięcie zgody na SDE są:

    • uchylanie się od zgłoszenia gotowości do korzystania z SDE albo uchylanie się od zainstalowania lub założenia nadajnika,
    • naruszenie porządku prawnego, w szczególności popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowe lub uchylanie się od wykonania obowiązków związanych z dozorem elektronicznym lub innych nałożonych obowiązków, orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku,
    • odwołanie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności w systemie SDE z powodu innego niż ustanie przyczyny, dla której przerwa została udzielona,
    • osadzenie skazanego w zakładzie karnym w innej sprawie niż ta, w której wyrażono zgodę na SDE.

    Rezygnacja z odwołania SDE jest możliwa, ale muszą ku temu zaistnieć uzasadnione przyczyny.

    Opinie naszych klientów to najlepsza rekomendacja jakości naszej pracy

    Skontaktuj się z nami i uzyskaj pomoc prawną

    Nasi doświadczeni prawnicy są gotowi, by Ci pomóc! Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci profesjonalnej porady prawnej dostosowanej do Twojej sytuacji.

    Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w uzyskaniu alimentów, chcesz je podwyższyć, obniżyć lub uniknąć niesłusznego obowiązku – zapewniamy kompleksowe i skuteczne wsparcie.

    Skontaktuj się z nami już teraz, aby umówić się na spotkanie lub uzyskać pomoc telefoniczną czy mailową.

    Aleksandra Domalewska

    Radca prawny, Partner

    Aleksandra Domalewska

    Specjalista prawa gospodarczego, prawa spółek oraz procedury administracyjnej.

    Igor Wilczek

    Radca prawny, Partner

    Igor Wilczek

    Specjalista prawa gospodarczego, prawa spółek i prawa umów.

    Jakub Pawlak

    Adwokat

    Jakub Pawlak

    Praktyk prawa karnego, oświatowego i spraw rodzinnych.

    Danuta Kowalska

    Radca prawny

    Danuta Kowalska

    Znawca prawa rzeczowego, postępowania wieczystoksięgowego oraz prawa gospodarczego.

    Sebastian Pettka

    Adwokat

    Sebastian Pettka

    Praktyk prawa medycznego, prawa karnego i prawa pracy.

    Z naszego bloga