Domalewska Wilczek Radcowie Prawni Spółka partnerska

Court of Law and Justice Trial Session: Imparcial Honorable Judge Pronouncing Sentence, striking Gavel. Focus on Mallet, Hammer. Cinematic Shot of Dramatic Not Guilty Verdict. Close-up Shot.

Prawo karne i wykroczeń

Oferowana przez nas pomoc prawna obejmuje szeroki zakres obsługi, w tym pomoc prawną z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń, świadczoną przez osoby z zespołu KDWP specjalizujące się w tego rodzaju sprawach. Tobie lub bliskim Ci osobom zapewniamy doradztwo i reprezentację na każdym etapie w postępowaniu karnym.

Prawo karne – radca prawny lub adwokat

Czym zajmuje się adwokat lub radca prawny (prawo karne)? Czego dotyczy dziedzina prawa karnego i wykroczeń?

Prawo karne jest rozległą gałęzią prawa, którą reguluje przyjęty w Polsce Kodeks Karny. To zbiór przepisów, który definiuje zarówno czyny zabronione, jak i określa zakres odpowiedzialności prawnej za popełnienie przestępstw i wykroczeń. Do istotnych źródeł prawa w przypadku spraw karnych należą ponadto Kodeks Postępowania Karnego oraz Kodeks Karny Wykonawczy

Wspomniane zbiory przepisów prawnych służą do określania zasad ponoszenia odpowiedzialności karnej w zależności od rodzaju popełnionego przestępstwa oraz kar, jakie grożą osobom dopuszczającym się takich działań.

Co oferujemy?

Karnista - przestępstwo a wykroczenie

Pojęcia takie, jak przestępstwo i wykroczenie są niekiedy stosowane zamiennie – warto jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, są to terminy o dwóch różnych znaczeniach.

Mówiąc o przestępstwie, należy mieć na myśli popełnienie tak zwanego czynu zabronionego, pod groźbą kary przez obowiązującą ustawę w czasie jego popełnienia, przy czym szkodliwość społeczna czynu, musi być wyższa niż znikoma. Przestępstwa możemy podzielić na zbrodnie i występki. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma kategoriami jest to, że zbrodnię można popełnić tylko umyślnie, a występek także nieumyślnie. 

Wykroczenie to również czyn zabroniony  społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.

Radca prawny lub adwokat – sprawa karna

Doradztwo prawne radcy prawnego lub adwokata w sprawach karnych może obejmować szereg działań, w dodatku skupionych nie tylko na pomocy osobom oskarżonym czy skazanym, ale również pokrzywdzonym.

Bez względu na sytuację, w jakiej znalazł się Mocodawca, nasz zespół zadba o udzielenie rzetelnej pomocy, na każdym etapie postępowania karnego.

Pomoc pokrzywdzonemu w sprawach karnych

Klientom z Bydgoszczy i okolic zapewniamy pomoc prawną skierowaną do osób pokrzywdzonych w sprawach z zakresu prawa karnego. Na czym polega doradztwo prawne w tej sytuacji?

W takim wypadku możliwe jest reprezentowanie pokrzywdzonego zarówno na etapie dochodzenia lub śledztwa, jak i, w przypadku procesu, współdziałanie z prokuratorem. Jeżeli dochodzenie lub śledztwo zakończy się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia, pokrzywdzony może wystąpić w roli oskarżyciela posiłkowego, a adwokat lub radca prawny reprezentuje go jako pełnomocnik procesowy.

Zadaniem pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego (pokrzywdzonego) jest zadbanie o ochronę jego interesów prawnych. W ramach takich działań radca prawny lub adwokat od spraw karnych może zająć się sporządzaniem pism procesowych (również subsydiarnego aktu oskarżenia) czy uczestniczyć w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych (już w ramach postępowania cywilnego).

Postępowanie przygotowawcze i obrona w sprawie karnej przez obrońców z Bydgoszczy

Klientom kancelarii zapewniamy pomoc prawną w przypadku postępowania przygotowawczego, jak i oferujemy obronę w sprawie karnej toczącej się przed sądem.

Podejrzany lub oskarżony może skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego na każdym etapie postępowania. To oznacza, że możliwe jest uczestniczenie pełnomocnika nawet podczas przesłuchania na policji czy w prokuraturze. Co istotne, obrońca w sprawie karnej może udzielić niezbędnego doradztwa zarówno w momencie, gdy Klient otrzymał wezwanie na przesłuchanie, jak również w sytuacji, gdy został zatrzymany w niespodziewanym dla niego momencie. Należy pamiętać, by w tak nagłej sytuacji złożyć stosowne oświadczenie, w którym zatrzymany zgłosi żądanie dalszego przeprowadzania czynności z udziałem swojego obrońcy karnego

Reprezentacja Klienta rozpoczyna się natomiast od dokładnego przeanalizowania sytuacji osoby podejrzanej lub oskarżonej oraz zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym, by możliwe było udzielenie jej niezbędnych informacji na temat sytuacji prawnej, w jakiej się znalazła.

Jak działa obrońca w sprawie karnej?

W trakcie postępowania przygotowawczego może dojść do podjęcia decyzji o zastosowaniu środka zapobiegawczego. W zależności od rodzaju ciążących na zatrzymanym zarzutów, może to być dozór policji, poręczenie majątkowe lub tymczasowe aresztowanie, będące z pewnością najdotkliwszym dla Klienta środkiem zapobiegawczym. W tym momencie pełnomocnik może, w imieniu Klienta, dążyć do ustalenia łagodniejszej formy zabezpieczenia np. poprzez złożenie zażalenia lub wniosku o zmianę środka na łagodniejszy.

Jeżeli w trakcie postępowania przygotowawczego i zbierania materiału dowodowego prokurator uzna, że nie zostały wyczerpane znamiona czynu zabronionego, odstępuje on od skierowania aktu oskarżenia do sądu. Zazwyczaj jednak dochodzi do zainicjowania postępowania sądowego.

W przypadku procesu karnego dochodzi do reprezentowania oskarżonej osoby przez obrońcę. Wówczas adwokat lub radca prawny zajmuje się zarówno sporządzaniem pism procesowych (zażalenia, apelacja, wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego, sprzeciw), jak i reprezentowaniem swojego Mocodawcy podczas rozpraw sądowych. Po przesłaniu do sądu aktu oskarżenia, w określonych sytuacjach, również rozważane może być warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Prawna obsługa skazanych (postępowanie wykonawcze)

Nasza obsługa prawna obejmuje również doradztwo i pomoc osobom skazanym, już na etapie postępowania wykonawczego, w ramach którego dochodzi do działań związanych z wykonaniem orzeczonej przez sąd kary. Jakie możliwości ma wówczas skazany i jego obrońca karny?

W imieniu Klienta pełnomocnik może sporządzić wniosek o:

  • zamianę kary ograniczenia wolności – z możliwością odrobienia, zamiast niej, prac na cele społeczne lub orzeczenia kary grzywny,
  • zamianę kary pozbawienia wolności na dozór elektroniczny (SDE) – wniosek o dozór elektroniczny wymaga spełnienia kilku wymogów, a uzyskanie zgody na odbywanie kary w takiej formie wiąże się z szeregiem obowiązków, których dopełnić musi skazany,
  • warunkowe przedterminowe zwolnienie – pozwalające na, mówiąc kolokwialnie, wcześniejsze wyjście z zakładu karnego (nazywane także wyjściem za dobre sprawowanie); jest to możliwe dopiero po odbyciu przynajmniej połowy zasądzonej kary (ale w większym wymiarze, jeżeli skazany jest recydywistą),
  • odroczenie wykonania kary – w takiej sytuacji wniosek musi być odpowiednio umotywowany, ponieważ z zasady kara powinna zostać wykonana niezwłocznie; jedną z głównych przyczyn podawanych w takich wnioskach jest zły stan zdrowia skazanego, w tym występowanie choroby psychicznej; wśród innych motywów wnioskowania o odroczenie jest konieczność utrzymania rodziny (gdy skazany jest jedynym żywicielem rodziny). 

W ramach obsługi prawnej pełnomocnik może, w imieniu swojego Klienta, wystąpić o wydanie wyroku łącznego (przy dwóch lub więcej wyrokach skazujących).

Sprawy o ułaskawienie i odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie, aresztowanie i skazanie

Prawo łaski (ułaskawienie) jest aktem, z którego skorzystać może Prezydent RP. Działanie to umożliwia zwolnienie skazanego od odbywania orzeczonej kary (darowanie kary). Należy przy tym mieć na uwadze, że ułaskawienie nie uniewinnia osoby skazanej, a jedynie łagodzi zasądzoną karę.

W ramach świadczonej obsługi prawnej w sprawach karnych zapewniamy naszym Klientom pomoc w sprawach o ułaskawienie, a także występujemy o odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie, aresztowanie i skazanie (jego wysokość jest zwykle obliczana według równowartości średniego miesięcznego wynagrodzenia za każdy miesiąc spędzony niesłusznie w więzieniu).

Reprezentacja w sprawach karnych o wykroczenie

Sprawy związane z wykroczeniami, chociaż dotyczą spraw o mniejszej szkodliwości społecznej, również wymagać mogą obrony ze strony radcy prawnego lub adwokata.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wykroczenie może wiązać się z koniecznością uiszczenia wysokiej grzywny czy karą ograniczenia wolności lub nawet aresztu. Skorzystanie z pomocy pełnomocnika stanowi wówczas szansę na orzeczenie mniejszego wymiaru kary.

Zarówno sprawy karne, jak i sprawy o wykroczenia wiążą się często z bardzo przykrymi i trudnymi życiowo sytuacjami. W każdym jednak momencie masz prawo się bronić lub walczyć o swoje prawa, jeśli jesteś osobą poszkodowaną. Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej lub ktoś z bliskich Ci osób został, na przykład zatrzymany, zachęcamy do skontaktowania się z naszą kancelarią. Dodatkowych informacji udzielamy drogą mailową, telefoniczną lub zapraszamy na konsultację do biura prowadzonego w Bydgoszczy.

Opinie klientów kancelarii - nasza najlepsza wizytówka

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania dotyczące prawa? Nasi doświadczeni prawnicy są gotowi, by Ci pomóc! Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci profesjonalnej porady prawnej dostosowanej do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami już teraz, aby umówić się na spotkanie lub uzyskać pomoc telefoniczną czy mailową.

Aleksandra Domalewska

Radca prawny, Partner

Aleksandra Domalewska

Specjalista prawa gospodarczego, prawa spółek oraz procedury administracyjnej.

Igor Wilczek

Radca prawny, Partner

Igor Wilczek

Specjalista prawa gospodarczego, prawa spółek i prawa umów.

Jakub Pawlak

Adwokat

Jakub Pawlak

Praktyk prawa karnego, oświatowego i spraw rodzinnych.

Danuta Kowalska

Radca prawny

Danuta Kowalska

Znawca prawa rzeczowego, postępowania wieczystoksięgowego oraz prawa gospodarczego.

Sebastian Pettka

Adwokat

Sebastian Pettka

Praktyk prawa medycznego, prawa karnego i prawa pracy.

To również może Ciebie zainteresować

No blog posts found.